Міністр освіти Д.Табачник наказав закладам освіти затвердити перелік платних послуг, "що надаються навчальним закладом, із зазначенням часу, місця, способу та порядку надання кожної послуги"
Про це йдеться у наказі Міністерства освіти та науки України №949 від 14 жовтня 2010 року, текст якого має інформаційне агентство УНІАН.
Згідно з документом, дія наказу поширюється на керівників дошкільних, позашкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладів, закладів післядипломної освіти та підвищення кваліфікації, навчально-методичних та інших установ і закладів системи освіти, що підпорядковані МОН.
У Міносвіти також вимагають розмістити цей перелік "у доступних для замовників місцях".
Водночас, з наказу випливає, що навчальні заклади не зможуть вільно розпоряджатися надходженнями від надання платних послуг, а отримані гроші будуть зараховані до доходів спеціального фонду державного бюджету, куди до цього часу спрямовувалися, зокрема, гроші, отримані від плати за навчання студентів-контрактників.
Так, документ визначає: "Надходження, отримані за надання платних освітніх та інших послуг, які не передбачені переліком груп власних надходжень бюджетних установ, затвердженим постановою Кабінету міністрів країни від 17 травня 2002 року № 659 "Про затвердження переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимог щодо їх утворення та напрямів використання", до внесення до нього в установленому порядку змін, зараховуються до доходів спеціального фонду державного бюджету як плата за послуги, що надаються бюджетними установами згідно з їх функціональними повноваженнями, або як надходження бюджетних установ від господарської та/або виробничої діяльності, якщо такі надходження отримані внаслідок зазначеної діяльності".
Як пояснив у коментарі УНІАН ректор Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича Степан Мельничук, "так заведено, що всі кошти, які надходять на рахунок університету, є коштами державного бюджету. Ми ними не можемо розпоряджатися як приватні фірми. Використання будь-якої суми грошей ми погоджуємо з міністерством, розписуємо по бюджету".
За словами ректора С.Мельничука, "спеціальний фонд державного бюджету – це не ті кошти, що нам міністерство дає, а ті, що університет заробляє сам. З ними ми можемо розпоряджатися трохи вільніше, ніж з державними коштами. Наприклад, якщо закінчується рік, і ми не використали державні кошти, їх заберуть до бюджету, а ці залишать нам на наступний рік. Але так само все мусимо погоджувати з МОН. Я так розумію, що статус коштів від цих платних послуг буде аналогічним, як з наданнями платних послуг за навчання".
Як повідомлялось раніше, Д.Табачник заявляв, що запроваджені МОН платні послуги, перш за все, необхідні університетам для зміцнення матеріально-технічної бази. "Платні послуги необхідні, перш за все, університетам. Для того, щоб зміцнити свою матеріально-технічну базу, для того, щоб розвиватися, для того, щоб просто мати абсолютно реальні ознаки університетської автономії", – запевняв міністр.
По всій Україні відбулися масові акції протесту студентів, які вимагали відмінити постанову про платні послуги в навчальних закладах.
12 жовтня Кабмін змінив постанову №796 від 27 серпня 2010 року "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної і комунальної форми власності", вилучивши низку положень.
За матеріалами: УНІАН
|